ZAPYTAJ MOKOSZY
10.06 – 29.07.2018
wernisaż: 9.06.2018, godz.: 18:00
Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”
ul. Dehnelów 45, Czeladź

zaproszone artystki:
Agnieszka Bastrzyk, Katarzyna Balicka, Bogna Burska, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Elżbieta Jabłońska, Joanna Kawicka, Anna Maria Karczmarska, Violka Kuś, Karolina Matyjaszkowicz, Katarzyna Mirczak, Elżbieta Niewiadomska, Anna Rulecka, Klaudia Urbanek-Kękuś, Chór Czarownic

prowadzący warsztaty:
Monika Drożyńska, Anna Rulecka, Katarzyna Kata i Wiktor Łoś

Tym razem w starym budynku czeladzkiej elektrowni energię będą niosły kobiety. Zastanawiasz się w jaki sposób? Zapytaj Mokoszy!
Mokosz jest pradawną słowiańską boginią kojarzoną z Matką Ziemią, troskliwą opiekunką zbiorów i najstarszą opowieścią świata. Związana z ziemią bogini, zmusza do zatrzymania się, spojrzenia w dół, przyjrzenia się korzeniom i poznania swoich przodkiń. Rok 2018 ustanowiony Rokiem Praw Kobiet, w którym to odbywa się setna rocznica uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych jest doskonałą okazją do refleksji na temat naszej herstorycznej przeszłości, zwłaszcza w jej lokalnym wymiarze.

Pierwsza odsłona projektu była możliwa dzięki życzliwości Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi, wpisania wydarzenia w program Industriady 2018 pod hasłem „Industria jest kobietą” oraz środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Ślaskiego.