Ekspozycja nie składa się jedynie z wielopoziomowej analizy kobiecych bohaterek. Publiczność także będzie ją tworzyć, bezpośrednio dokładając się do zaistniałych już narracji. Podczas warsztatów towarzyszących wystawie uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi opowieściami i stworzyć własne herstoryczne światy.

Wystawie będą towarzyszą warsztaty prowadzone przez:

Uwijcie mi rózgę! – warsztaty bibułkarskie

prowadząca Anna Rulecka – FOLKISZ

Ten zapomniany obiekt plastyki obrzędowej jakim jest rózga weselna nabiera nowego, bardzo współczesne znaczenia. Przy pomocy włoskiej krepiny, drewna, metalu oraz innych osobistych materiałów stworzymy własnoręcznie wykonany amulet. Warsztaty przywołują mocno kobiecą wspólnotowość poprzez kultywowanie rzemiosła i poszukiwanie własnych rytuałów przejścia.

(max 8 osób)
zapisy: warsztaty@zapytajmokoszy.pl 

Wyhaftuj się

prowadząca Monika Drożyńska

Wyhaftuj się to projekt dokumentujący złość techniką hafu ręcznego na tkaninie. Działanie ma formę otwartą, odbywa się w formie spotkań przy stole, który jest ustawiany w przestrzeniach publicznych miast. Każdy przechodzień może usiąść i wyhaftować swoją złość. Od 2011 roku wyhaftowało się ponad 2 tysiące osób w Europie i Azji, a projekt prezentowany był w ramach wielu wystaw w Polsce i zagranicą.

(grupa otwarta)

zapisy: warsztaty@zapytajmokoszy.pl 

To ludzie tworzą ziemię – muzyczny storytelling

prowadzący Kasia Kata i Wiktor Łoś
Literatura i dawne opowieści pełnią funkcję terapeutyczną – są odzwierciedleniem rzeczywistości, umożliwiają identyfikację z bohaterami, przeżywanie autentycznych emocji podczas czytania, co wpływa na naszą sferę poznawczą i emocjonalną. Tym razem prowadzący warsztaty zaproszą uczestników do podzielenia się własnymi historiami i prywatnymi narracjami.

grupa dzieci (max 10 osób)
grupa dorośli (max 10 osób)

zapisy: warsztaty@zapytajmokoszy.pl

Gimnastyka Słowiańska kobiet na Śląsku – prowadzona przez certyfikowaną trenerkę – Natalię Białowąs


Praktyka jest przekazywana przez Kobiety Wiedzy jako sposób na utrzymanie ciała i ducha w dobrym zdrowiu, w pełni sił i harmonii. Pochodząca z naszych ziem jest silnie związana z ugruntowaniem, równowagą i poczuciem swojego miejsca. Jednym z ważnych elementów praktyki jest automasaż nadnerczy, gruczołów limfatycznych wokół piersi oraz grasicy, przez co znacząco redukuje poziom stresu, pełni rolę w prewencji raka piersi, wpływa pozytywnie na kształt piersi, układ hormonalny i rozrodczy. Wzmacnia system odpornościowy organizmu oraz pomaga w bolesnym miesiączkowaniu i podczas menopauzy. W tej kobiecej praktyce wchodzimy w niezwykle ważny dialog z własnym ciałem.

(grupa otwarta)

zapisy: warsztaty@zapytajmokoszy.pl
♥ Przyjdź z określoną w sercu intencją.